Második Rész: Ki Mit Lop – Tényleg, kik járnak be hozzád (is) lopni?
Kezdjük a lényeggel: A bolti lopás sokkal gyakoribb, mint hinnéd. Sokan – ahogy Te is – azt hiszik, a tolvajok ritkán jelennek meg a boltokban, amolyan néha előforduló attrakcióként. De ez nem így van.
Mind a bolti lopások, mind az elkövetők száma emelkedőben van. A bolti tolvaj az alvilági hierarchiában a legalsó helyen áll, piti, szánalmas alak, de sajnos nagyon sok kárt tud okozni.
Az alábbiakban először a tolvajok főbb „fajtáit” és cselekedetük fő mozgatórugóit, második fejezetben az elkövetésre utaló jeleket és a lopások módszereit szeretném bemutatni számotokra.
ÉRTHETŐ OKOKBÓL NEM FOGOM MINDEN TUDÁSOMAT KÖZKINCCSÉ TENNI, NEM A TOLVAJOK SZAKMAI AKADÉMIÁJÁT KÍVÁNOM A BLOGGAL MEGNYITNI. HA ÚGY ÉRZED ENNEK ELLENÉRE NAGY A HIÁNY A BOLTODBAN, KERESS MEG A laszlo.majorszki@gmail.com CÍMEN
Ellátlak azért sok hasznos infóval is (titeket is kedves zöldfülű biztonsági kollégák), mert tapasztalatom szerint ezirányú tudásotok a bányabéka hátsója alatt van öt mérfölddel.
Azonban mielőtt tovább lépnénk, tisztában kell lenned két dologgal, aminek ismerete elengedhetetlen:
1. A dolog elleni erőszak – dolog elleni erőszak az, amikor valaki egy termékben annak kifizetése előtt szándékosan kárt tesz. Itt szó lehet egyszerű kíváncsiságtól a termék használatáig (tipikus példa erre, ha valaki kinyit egy dobozt, és kiszed egy részegységet a termékből, vagy magára ken a testápoló krémből, amit szó nélkül visszarak a polcra). Ilyenkor kárt okoz, amit köteles megtéríteni, és ugyanolyan bolti szarka ő is, mint a többi.
2. A lopás értékhatára – aki (jelen pillanatban, 2021-ben) ötvenezer forint alatt követ el vétséget, az „mindössze” szabálysértő – tulajdon elleni szabálysértésben. Természetesen őt is át kell adni a rendőrségnek. Igazi lopást – lopás bűncselekményét – az követ el, aki ötvenezer forintot meghaladó értékben lop – ők már kiemelt eljárásra számíthatnak.
NE FELEDD: A LOPÁSRA NINCS MENTSÉG, A LOPÁS BŰN.
I. A Tolvajok Főbb Fajtái és Mozgatórugói
1. Az ágrólszakadt. Vannak, akik azért lopnak, mert nincs pénzük arra, hogy megvásárolják, amire szükségük van - nem engedhetik meg maguknak az alapvető szükségleteket - vagy drága számukra az, amihez vonzódnak. Számokban mérve a leginkább „szaporodó” tolvajtípus, a szociálisan hátrányos, alacsony jövedelmű rétegekből. Élelmiszerek, illatszerek esetén sokszor nem is viszik el a lopott árut, hanem a helyszínen megeszik/használják. Hajléktalanok, kisjövedelmű nyugdíjasok, a segélyeken élők közül kerülnek ki a csoport fő alkotóelemei. Nem igazi profik. Ruházatról, feszült viselkedésről (lásd írásom második részét) könnyű felismerni őket. Kis mennyiségben, gyakran lopnak, az okozott kár a kicsitől a közepesig terjed (ezer forinttól több tízezer forintig)
2. A polc-söprő. Sokan azért lopnak, hogy hasznot szerezzenek az ellopott tárgyakból. A nagy károkat ezek a tolvajok okozzák. Megfigyelésem szerint legtöbbjük drogfüggő, vagy drogosnak dolgozik. Egy részük beszervezett tolvaj, akit bűntársai, kitartói küldenek be a boltba. Mindig figyeld kik jelennek meg a bolt előtt, mert ez a lopási forma is kezd egyre jobban elterjedni. Jellegzetes módszerük a „polc-söprés”, azaz igyekeznek gyorsan, egy adott, jól értékesíthető, brand áruból minél többet lopni. Elképesztő árumennyiséget képesek elrejteni (ennek mikéntjét lásd lentebb), majd kisétálni a boltból. Nagy tételben lopnak, az okozott kár nagy (több tízezer forinttól több százezer forintig)
3. A kosártoló banda. A polc-söprők szervezettebb formája, de ők többen – többnyire hárman, négyen – vannak, és összedolgoznak. Rájuk is igaz: nagy kárt okoznak, és ők már veszélyesek lehetnek. Összepakolnak brand árukból amennyit tudnak (kedvencük a pakoláshoz a bevásárlókocsi, innen adtam nekik a kosártoló nevet – természetesen más eszközt is igénybe vehetnek) és hirtelen kirohannak a boltból. Ha a boltban külön ki- és bejárat van, akkor a bejáraton igyekeznek távozni, ebben egyikük kívülről segít (a mozgás-érzékelővel ellátott ajtókat kívülről kinyitják, amikor jönnek kifelé a társaik.) Mindig előre felmérik a boltot, sőt kisebb lopást is elkövetnek hogy teszteljék az éberséget. Akkor kell elkapni őket, amikor a bejárathoz mennek, ilyenkor ugyanis eldobják az árut. Ha eldobják az árut, ne kövesd őket, mert veszélyes lehet! Értesítsed a rendőrséget. Nagy tételben lopnak, az okozott kár nagy (több tízezer forinttól több százezer forintig)
4. A brahiból lopók. A tizenévesek körében gyakori a lopás ezen formája. Számukra fontos kiemelkedni a közösségből, és nem tudják teljes körűen felmérni, hogy valójában mit cselekszenek. Olyan, sokszor nevetséges dolgokkal védekeznek, hogy pl. a multikat akarják tönkretenni, vagy a környezetszennyezés (Sic!) ellen lépnek fel tettükkel. A lopás számukra egyfajta izgalmas buli, éles játék. Elsősorban a ruhaboltok a kiszemelt célpontok, de illatszereket, élelmiszert árusító helyeken is megfordulnak. A lopásra egymást biztatják, valósággal hencegnek, ha sikerrel járnak.(Közösségi fórumokon még be is mutatják szerzeményeiket). Kis tételben lopnak, de az esetek többségében többen mennek be egy boltba. Az okozott kár a kicsitől a közepesig terjed (ezer forinttól több tízezer forintig)
5. A kleptomániás. A lopási kényszerben (kleptománia) szenvedők segítségre szoruló, beteg emberek. Fontos: attól hogy kleptomániás valaki, ugyanúgy tolvaj, és intézkedni kell ellene. Általában nincs is szükségük a lopott tárgyra. Sok esetben képesek lennének fizetni az áruért, de inkább ellopják. Ez egy olyan állapot, amelyben sok ember szenved. Rendkívül nehéz esetek, makacsul ragaszkodnak ahhoz, hogy nem csináltak semmit (mentális zavar) Ki kell őket ismerni, mert szinte mindig az apró, tetszetős dolgokra utaznak. Az okozott kár a kicsitől a közepesig terjed (ezer forinttól több tízezer forintig)
6. A gyűlölet páriái. Tény: vannak olyan rosszindulatú, örökké boldogtalan emberek, akik örömet lelnek abban, hogy más, normálisan élő embereket megkárosítanak vagy rosszkedvűvé tesznek. Azért lopnak el dolgokat, hogy bosszantsák a másikat. Gyakorlatilag ők is egyfajta mentális zavarban szenvednek, de a lopáson túl sok esetben kárt is okoznak (rongálás) mégpedig szándékosan. Viselkedésük, kommunikációjuk árulja el ezeket a nyomorúságos páriákat, emberismeret kell hozzájuk csupán. Az okozott kár a kicsitől a közepesig terjed (ezer forinttól több tízezer forintig)
7. Az adrenalin-függő. A legérdekesebb tolvajtípus. Hasonlít a brahis tinikhez, a kleptomániásokhoz, de ő teljesen fel tudja mérni mit csinál, nem beteg, se nem ostoba. Szükséges életeleme az izgalom, az ilyenkor keletkező adrenalin egyfajta függőséget vált ki belőle. Újra és újra próbálkozik. Legérdekesebb eset amiről tudok, egy igen jónevű és jómódú orvos volt, aki apró dolgokat – lebukásakor például egy tasak fűszert vágott zsebre, miközben rendesen levásárolt, kifizetett több tízezer forintos számlát. Hosszas megfigyelés kell hozzájuk. Az okozott kár kicsi (néha csupán pár száz forint)
8. A „nem elég” típus. Leginkább önmaga életével elégedetlen ember, aki mélyen hiszi azt, hogy neki több jár, mint amit rendesen megkap. Nem elégedik meg azzal, amije van; többet akar, és amikor ezt másképp nem érheti el, lopáshoz folyamodik. Drága árukat lop, sok esetben nagy tételben. Veszekedős, de nem ártalmas, önmagát sajnáltató, olykor fellengzős típus. Érdemes lebukásakor piti tettével szembesíteni. Az okozott kár jellemzően közepes (több tízezer forint)
9. És legvégül az örök lator: az alkalom szülte tolvaj. Édesapám mindig arra tanított, hogy a közmondások a bölcsesség legmélyebb forrásai. És lám: az alkalom szüli a tolvajt valóban mindent überel. Ez a típus eredetileg nem lopni jön, de a megfelelő őrzés hiánya miatt az ősi gyűjtögető felülkerekedik benne. Az alkalom szülte tolvaj segítője Te magad vagy, mert nem figyelsz. Az alkalmi tolvaj ha sikerrel jár, a sikerélmény hatására gyakran igazi, rendszeres tolvajjá válik. A boltokban/üzletekben rengeteg a kihelyezett áru, és sokakban felcsillan a felismerés: ugyan már, mi lesz ha pár darab hiányozni fog, és még fizetni sem kell érte. Nem figyelsz, látják hogy mást csinálsz – lopni fognak. Felmérések (anonim kérdőívek) szerint az üzletekbe belépő emberek egyharmada elgondolkodott már kisebb lopásokon. Nem lehet még csak felbecsülni sem hányan válnak valódi szarkává. A legjobb módszer ellenük a megelőzés (ennek mikéntjéről majd későbbi megjegyzésekben írok) Kis értékben lopnak (ezer és pár ezer forint között) de ha nem figyelsz, tetemes kárt csinálnak.
II. A Módszerek
Ennél a fejezetnél igen sokat írhatnék, de nem kívánok a bűn apostola lenni, sem a leendő tolvajok oktatómestere, így általánosságokra kell szorítkozzak.
LEÍROM ITT IS: MINTEGY ÖTVEN FAJTA LOPÁSI MÓDSZERT ISMEREK, DE ÉRTHETŐ OKOKBÓL NEM FOGOM MINDEN TUDÁSOMAT KÖZKINCCSÉ TENNI, NEM A TOLVAJOK SZAKMAI AKADÉMIÁJÁT KÍVÁNOM A BLOGGAL MEGNYITNI. HA ÚGY ÉRZED ENNEK ELLENÉRE NAGY A HIÁNY A BOLTODBAN, KERESS MEG A laszlo.majorszki@gmail.com CÍMEN
Mindig legyen gyanús:
1. Nem a megszokott, az üzlet profiljához vágó ember tér be hozzád. Nagyon gyanús ha például a ruhaboltba tinédzserek jönnek, ha este, zárás előtt zülöttebb külsejű alakok jelennek meg. Tudnod kell kik járnak a boltodba vásárolni – azaz ki a vevőköröd, és szűrni kell kik nem tartoznak ezek közé.
2. Nagy szatyrokkal/táskákkal tér be valaki a boltba. Mindig figyeld őket, mert sokszor nem véletlenül van náluk a csomag – ideális a pakoláshoz. Ne habozz, ellenőrizd őket!
3. A bélelt szatyor. Az előző módszer továbbfejlesztése – alufóliával bélelt csomagja van, ami az áruvédelmi eszközöket hatástalanítja (az alufóliás csomagba rejtett értékesebb, védelemmel ellátott áru nem fog jelezni ha kiviszik az áruvédelmi kapunál) Ne habozz, ellenőrizd őket!
4. Nagy zsebek, bő ruhák. A gyors pakolás legideálisabb eszköze a zseb, vagy a bő ruházat. Rájuk kell talán a legjobban figyelni, mert villámgyorsak. Ha megfogod ezeket a nyomorultakat, mindig hívj rendőrt. Tudnod kell ugyanis, hogy az embereken lévő ruházatnak csak egy része (kabát) vizsgálható át, nem vetkőztethetsz le embereket. Jellemző rájuk is hogy makacsul ellenállnak, de hamar megtörnek.
5. A Próbafülke. Ruhaboltod van? Akkor figyeld, ki mit visz be és mit hoz vissza a fülkéből. Aranybánya, elsősorban a fiatal nők használják ki.
6. A csoportosan betérők. Bejönnek és szétválnak. Egyikük kamu kérdéssel eltereli (szakmai szlengben úgy mondjuk: altatja) a bolti dolgozó vagy az őr figyelmét (szép kis őr) amíg társai dolgoznak. Szemmel kell őket tartani.
7. A lézengők. Aki sokáig, látszólag cél nélkül sétafikál a boltban, mindig egy adott hely körül, legyen nagyon gyanús. Menj oda hozzá és kérdezd meg, segíthetek-e? Ezzel jelzed felé. hogy figyeled.
8. Az általános jelek. Általános jel a lopási szándékra hogy a betérő egyén az eladót, őrt figyeli, nem a választékot. Ha a termékhez nyúl, nem nézi annak az árát.
Ennyi elég is lesz. Következő, harmadik részben a nagy áruházakat – az igazi aranybányákat veszem górcső alá.
Köszönetnyílvánítás: ASU (Arisona State University, USA)