Hatodik Rész - Lopási Módszerek
2022. május 25. írta: A Vagyonőrnagy

Hatodik Rész - Lopási Módszerek

A világ legősibb mesterségének ugyan bizonyos hölgyek által nyújtott szolgáltatást tartják, de én ki merem jelenteni, hogy a tolvajok mesterségét senki nem előzte meg. Elképesztő az a leleményesség, amely segítségével egyes emberek megpróbálják megszerezni mások javait. Az általunk vizsgált bolti lopások ennek csak töredékét jelentik, de még így is valóságos szakirodalma van.

 

A kedves olvasó látni fogja hogy sok esetben – szinte mindig – a biztonságtechnikát (főleg a CCTV rendszereket) részesítem előnyben a bűncselekmények/szabálysértések megakadályozásakor, ami nem véletlen. A biztonságtechnikával, mint a legjobb módszerrel még sokat foglalkozunk majd.

 

Akkor hát kérem: Lopási metódusok, azaz mit tud a szakma – és ebből is csak az, amit le mertem írni.

 

 

 

TESTHEZ/RUHÁZATHOZ REJTÉS

 

- Tenyérbe rejtés. Régi bűvésztrükk, az itt a piros hol a piros játék csalása is ezen alapul. Kisebb boltokban alkalmazzák előszeretettel. A tolvaj kipakoltat az eladóval több, kisebb méretű, de értékes terméket. A kézfejét az áruk felett mozgatja (fő csel: rámutat valamelyik árura), miközben középső, gyűrűs vagy kisujjával felkapja, majd a tenyerébe hajlítja az egyik terméket. Az eladó nem lát semmit, csak a tolvaj kézfejét felülről, és kinyújtott mutató ujját (ha rámutatunk valamire, a középső, a gyűrűs, és a kisujjunk természetes módon behajlik a tenyérbe, a mozdulat ezért nem gyanús) Főleg ékszerekkel játszák el, de bármilyen kisebb dolgot, akár pénzt is fel tudnak szedni vele. VÉDEKEZÉS: Egyszerre egy terméket rakj a vevő elé, és legyen gyanús, ha a kezével az áru felé közelít, főleg ha mutogat. 

- Zsebbe rejtés hirtelen mozdulattal.A leggyakoribb lopási módszerek egyike. A tolvaj hirtelen lekapja és zsebébe rejti az árut. Lényeges elem, hogy a tolvaj által kiválasztott termék feltűnés nélkül elférjen a zsebében, és a zsebéhez közeli magasságban legyen. Sok tolvaj ún. mély zsebeket használ – azaz  nagyobbra szabja nadrágja/kabátja/inge zsebeit. VÉDEKEZÉS: Apró, értékes termékek a pocon felül legyenek, jól látható és számolható módon. CCTV (kamera) rendszer használata, amelynek képét egy biztonsági diszpécser figyeli. 

- Bő ruházat. Az előző módszerhez hasonló, de nagyobb termékek vagy több kisebb termék megszerzésére irányul. A tolvaj hirtelen lekapja és kabátjába/felsőjébe, többnyire a hónalja alá rejti az árut.Lényeges elem, hogy a tolvaj által kiválasztott termék feltűnés nélkül elférjen a kabátban, és a váll-mellkas közeli magasságban legyen. VÉDEKEZÉS: A termékek a pocon jól látható és számolható módon legyenek kihelyezve. Legyen gyanús a bő ruha! CCTV (kamera) rendszer használata, amelynek képét egy biztonsági diszpécser figyeli. 

- Bő ruházat belső zsebekkel. Mint fentebb, de a tolvaj által használt kabát/felső speciálisan átalalkított: zsáknyi méretű zsebek vannak belevarrva. ezzel a módszerrel elképesztő mennyiségű, főleg kisebb méretű terméket lehet lopni. Nevezetes emlékem az általam „Szamba Dzsoni”-nak elkeresztelt tolvaj volt, aki annyi dobozos sört pakolt így a belső zsebekbe, hogy azok állandóan elbillentek amikor lépett egyet, ezért mindig megrázta magát, „szambázni” volt kénytelen. VÉDEKEZÉS: Amint fentebb írtam: A termékek a pocon jól látható és számolható módon legyenek kihelyezve. Legyen gyanús a bő ruha!  CCTV (kamera) rendszer használata, amelynek képét egy biztonsági diszpécser figyeli.

- Nadrág alsó szárába varrt „töltényöv”Természetesen egy tolvaj sem felejti el, hogy az alsóbb polcokon is van áru. A tolvaj úgy tesz, mintha az alsó polcokról válogatna árut. Lehajolva, leguggolva könnyebb elemelni a kiszemelt terméket, mert a tolvaj saját teste takarni fogja a mozdulatsort. A nadrág alsó szárába, belül, a töltényövhöz hasonló zsebecskék vannak varrva, amikbe kisebb termékek behelyezhetőek. VÉDEKEZÉS: Alsó polcokra, amelyek amúgy is nehezen láthatóak mindig nagyobb méretű, vagy kisértekű árut helyezz ki. CCTV (kamera) rendszer használata, amelynek képét egy biztonsági diszpécser figyeli.   

- Cipőbe/zokniba dugom A fentebb leírt módszer egyszerűbb változata, csak itt a terméket a tolvaj a cipőjébe ( főképp a cipőnyelv alá) vagy zoknijába rejti. A tolvaj ilyenkor természetes lábfej-méreténél nagyobb méretű cipőt vesz fel. VÉDEKEZÉS: Akárcsak előbb: Alsó polcokra, amelyek amúgy is nehezen láthatóak mindig nagyobb méretű, vagy kisértekű árut helyezz ki. CCTV (kamera) rendszer használata, amelynek képét egy biztonsági diszpécser figyeli.   

- Kabátujjba dugom. Mennyire egyszerű a leghatásosabb módszerek egyike! A tolvaj az árut – többnyire több árut is – felveszi, kezében tartja mintha vizsgálná azokat. Ezután jön a produkció. Több árucikk esetén az egyik kezével belök egy terméket a másik kezének kabátujjába. Egy árucikk esetén úgy tesz mintha visszarakná az árut, de a visszahelyező mozdulat közben ujjaival gyorsan belöki a terméket a kabátujjba.VÉDEKEZÉS: Sose rakj ki zsúfoltan árukat, mindig keveset, jól látható és számolható módon. CCTV (kamera) rendszer használata, amelynek képét egy biztonsági diszpécser figyeli.   

- Lesett, lehajolok érte. Puff neki, hát nem lesett? A tolvaj szándékosan leejti az árut. Az áru ilyenkor kisebb méretű, de értékes. Sok esetben előre „elkészített”, a tolvaj által már felnyitott csomagolású áru az, ami lekerül a földre, amiből így, a lehajlás során könnyen kiveszi/felveszi és a fentebb leírt módszerek valamelyikével elrejti magát a terméket, az üres csomagolást pedigvisszateszi a helyére. VÉDEKEZÉS: Figyelj oda ilyenkor, nézd meg hogy a „vevő” mit helyez vissza a polcra. Emelett itt is ajánlatos CCTV (kamera) rendszer használata, amelynek képét egy biztonsági diszpécser figyeli.   

- Borotvaujj. Ugye Te is jártál már úgy, hogy nehezen tudtál levakarni valami ragadós dolgot? Ez a lopási technika az árucikkeken található biztonsági, áruvédelmi címkék eltávolítására lett kidolgozva. A borotvapengét orvosi ragtapasszal ragasztják az ujjakra. Ezután a pengét a biztonsági címkék levakarására/levágására használják. VÉDEKEZÉS: CCTV (kamera) rendszer használata, amelynek képét egy biztonsági diszpécser figyeli. 

 

SZEMÉLYES TÁRGYAKBA REJTÉS 

- Táskázás. Ó, a sok táska és retikül! A táskázás módszere az, amikor a tolvaj egy táskába rakja az árukat, és a pénztárnál fizetés nélkül kiviszi azokat. A táskába rejtés mindig akkor kell történjen, amikor senki sem figyel. Sokszor előbb a kosárba teszi a termékeket, mintha ki szeretné fizetni azokat, majd a bolt hátsóbb, üresebb részén átrakja a táskába. VÉDEKEZÉS: Áruvédelmi címke és kapu használata. Figyelj oda a nagy táskákra, gyanú esetén ellenőrizd a „vevő” táskáját miután elhagyta a pénztárt. A legjobb azonban a CCTV (kamera) rendszer használata, amelynek képét egy biztonsági diszpécser figyeli.

- Potyogtatós táska. Az előző módszer kissé körmönfontabb változata. A tolvaj a pult előtt a földre helyezi a többnyire vattával bélelt, nyitott táskát, kezébe veszi az ellopni kívánt árut, majd amikor senki nem figyel, a táskába ejti. A pénztárnál fizetés nélkül távozik. VÉDEKEZÉS: Pontosan idézem az előző tanácsomat:Áruvédelmi címke és kapu használata. Figyelj oda a nagy táskákra, gyanú esetén ellenőrizd a „vevő” táskáját miután elhagyta a pénztárt. A legjobb azonban a CCTV (kamera) rendszer használata, amelynek képét egy biztonsági diszpécser figyeli. 

- Booster táska. Milyen jó dolog hogy áruvédelmi címke van a terméken, amely a kijáratnál lévő áruvédelmi kapunál becsipog, ha nem a pénztárnál fizettél. Nos, nem mindig. A booster táskát – amelyet az áruvédelem megkerülésére találtak ki - fém (többnyire alufólia) vagy más, olyan anyag béleli, amely megakadályozza a biztonsági címkék riasztását az áruvédelmi kapuknál a kijáratnál. A tolvaj a táskázós módszernél leírt módon, de immár a booster táskába rejti az áruvédelemmel ellátott árukat és a pénztárnál fizetés nélkül kiviszi azokat – az áruvédelmi kapu pedig nem jelez. Főleg műszaki cikkek és ruhák vannak veszélyben. VÉDEKEZÉS: Bejáratnál fém/booster detektor kapu (METALGUARD) használata. És természetesen itt is figyelj oda a nagy táskákra, gyanú esetén ellenőrizd a „vevő” táskáját miután elhagyta a pénztárt. Hasznos itt is CCTV (kamera) rendszer használata, amelynek képét egy biztonsági diszpécser figyeli.   

- Booster ruházat. A booster táskánál leírt módszer (fém/booster anyag) használata ruházatba rejtve. Az ilyen ruházat (főképp az alufóliával bélelt alsóneműk) ráadásul kényes pontok: a tolvaj tudja, hogy nem lehet levetkőztetni még alapos gyanú esetén sem! VÉDEKEZÉS: Bejáratnál fém/booster detektor kapu (METALGUARD) beépítése. Hasznos itt is CCTV (kamera) rendszer használata, amelynek képét egy biztonsági diszpécser figyeli. Ha alsóneműbe rejt dolgot a tolvaj, értesítsd a rendőrséget, Te ne vetkőztesd le!

 

- Táskavátás. Azt hiszed mindenre figyelsz, és tuti kiszúrod az enyvest? Pont ezen csúszol el. A táskaváltós lopást legalább két főből álló csoport próbálja meg. Az első tolvajnak egy szép táskája van, és gyorsan összegyűjt belé nagy mennyiségű árut, de szándékosan úgy, hogy felhívja magára az eladók/őrség figyelmét. Amint az első tolvaj észleli, hogy követik őt, irányt vesz a második tolvaj felé. Az első tolvaj gyorsan kicseréli a táskáját a második tolvajéval, akinél van egy hasonló szütyő, amely már tele van olyan cuccokkal, amelyek nem a boltból származnak. Az eladó/őr megállásra kényszeríti az első tolvajt, abban a hiszemben hogy a táskája tele van lopott áruval. A másik tolvaj – kihasználva a cirkuszt – szabályos módon, a pénztárnál kiviszi a valóban ellopott árukat.Az első tolvajtól meg elnézést kérhetsz, sőt ő fog mindenféle eljárással megfenyegetni téged. Szép ugye? VÉDEKEZÉS: CCTV (kamera) rendszer használata, amelyről archivált (rögzített) felvétel visszanézhető, így bizonyítva hogy az első tolvaj valóban tolvaj, majd rendőrség értesítése/ tolvaj előállítása.   

- Tejesdoboz. Igen ötletes, egészséges módja a lopásnak. A tolvaj egy tejitalos dobozt vesz magához, és beviszi az üzletbe mintha inna belőle. A tolvaj ezután apró tárgyakat dob be​​le az italos dobozba, mert tudja, hogy amikor elhagyja az üzletet, nem valószínű, hogy megnézik az italos dobozt. VÉDEKEZÉS: Nézz bele a dobozba, vagy rázd meg, ha a „vevő” gyanús. CCTV (kamera) rendszer használata, amelynek képét egy biztonsági diszpécser figyeli.

 

- Esernyőbe pottyantom. Oh, rainy day… Annyira adja magát, és annyira lehet vele lopni. Igen, az esernyő. A tolvaj összehajtott esernyőt visz magával, amelyet egyik kezéből a másikba fog, miközben az általa felvett, színleg megvizsgált árut beleejti. A pénztárnál fizetés nélkül távozik. VÉDEKEZÉS: Nézz bele az esernyőkbe, ha a „vevő” gyanús. CCTV (kamera) rendszer használata, amelynek képét egy biztonsági diszpécser figyeli.

  

 

SEGÉDESZKÖZ HASZNÁLATA

- Bevásárlókocsis trükk. Ha már bepakoltuk azt a nyavalyás bevásárlókocsit, fizetni is muszáj? Á, dehogy. Általában idősebb vagy rutinosabb tolvajok próbálkoznak be ezzel a módszerrel. A tolvaj a kocsi aljára vagy a szintén alul található, lehajtható részre helyezi az ellopni kívánt árut, majd a pénztárhoz megy. A pénztárnál egy kisebb tételt kifizet. Ha a pénztáros nem figyel – többnyire nem is látja a kocsi alsó részét - a tolvaj minden erőfeszítés nélkül kitolja a kocsi alsó részén felhalmozott dolgokat, fizetés nélkül. VÉDEKEZÉS: Kijárat figyelése, CCTV (kamera) rendszer használata, amelynek képét egy biztonsági diszpécser figyeli.

 

- Bevásárlókocsi haladóknak. A kedvencem. Általában két fős csoport hajtja végre. Az első tolvaj a bevásárlókocsiba pakolja a megkívánt árukat, és a pénztárhoz megy, mintha rendesen fizetne. Mialatt a pénztáros beolvassa az árukat, ő szép folyamatosan a táskájába/szatyrába teszi azokat. Amint a teljes árumennyiség be van olvasva, az első tolvaj – színlelve – kijelenti, hogy kint felejtette pénztárcáját az autójában. Az első tolvaj kilép az üzletből, és a pénztáros félreteszi a bevásárlókocsit valahová oldalra, és folytatja a vásárlók kiszolgálását. Ekkor – amikor a pénztáros nem figyel – bejön a kasszasorra a második tolvaj, megragadja a kocsit, és kisétál vele az üzletből. VÉDEKEZÉS: A félretett áru figyelése, CCTV (kamera) rendszer használata, amelynek képét egy biztonsági diszpécser figyeli.

 

- Két kocsis lopás. És még mindig nincs vége a bevásárlókocsis okosságoknak. A két kocsis lopáshoz – ahogy neve is sejteti – két bevásárlókocsi és legalább két tolvaj szükséges. A két tolvaj két kocsit tölt meg áruval – az első kocsit értékesebb, a másodikat kevéssé értékes áruval, majd a pénztárhoz mennek. Bejelentik hogy együtt vannak, egy tételre vásárolják a két kocsiban lévő árukat. Először a nagy értékű árukkal tömött kocsit tolják a pénztárhoz. A pénztáros beolvassa az árukat, és eltávolítja az áruvédelmi címkéket. Az első kocsit toló tolvaj ezután picivel arrébb áll. Ekkor a második kocsit kezdik kipakolni a pénztárnál, de az első tolvaj ezalatt egyre arrébb, a bejárat felé tolja a nagyértékű áruval megpakolt kocsiját, míg a második tolvaj a pénztárnál marad a kisebb értékű kocsival. És itt jön a csel: az első tolvaj nem megy ki az üzletből, hanem visszatér társához. A második kocsiból kipakolt árukat is leolvassa a pénztáros, és várja a fizetést. A második tolvaj ekkor kamuból bejelenti: elfelejtett pénztárcát hozni, az kinn maradt az autóban. Ekkor az első tolvaj – azzal a mesével hogy hozza a pénztárcát - kimegy az első bevásárlókocsival, és a benne lévő nagyértékű árut berakja egy autóba. Eltelelik egy kis idő. Ezután a második tolvaj türelmetlenséget színlelve ürügyet talál arra, hogy kimehessen a pénztárcájáért, és a maradék árut a pénztárnál hagyja. Ezután elhagyja ő is az üzletet, és társával elmenekülnek a nagy értékű árukkal. VÉDEKEZÉS: Az árut NEM ENGEDJÜK KI, és itt is hasznos CCTV (kamera) rendszer használata, amelynek képét egy biztonsági diszpécser figyeli.

 

- Babakocsi.Azok az aranyos pici babák… van közöttük olyan, aki már néhány hetes korában képes eltartani a szüleit, sőt egész rokonságát. A tolvaj babakocsit tol az üzletbe. A babakocsi felső részébe, de leginkább az alsó részén található kosárkába – többnyire a gyerek gondozását színlelve – egész polc pakolható be, hol a gyereket, hol az árut babusgatva. A telepakolt babakocsit azután kitolják a pénztárnál. VÉDEKEZÉS: Nézz bele a kocsiba ha a „vevő” gyanús. CCTV (kamera) rendszer használata, amelynek képét egy biztonsági diszpécser figyeli.

 

- Másik áruba rejtés. Megint a jó öreg találékonyság. A tolvaj apró árukat képes egy másik termékbe rejteni, így például lisztbe, rizsbe, wc papír tekercs közepébe, pizzás dobozba. A pénztárnál gyanú nélkül fizethet, és kiviszi a másik termékkel együtt a lopott árukat. VÉDEKEZÉS: CCTV (kamera) rendszer használata, amelynek képét egy biztonsági diszpécser figyeli. 

 

- Lasszózás.Az olyan nagy üzletek, amelyek kertészeti részleggel, vagy mennyezet nélküli helyekkel rendelkeznek, kalandos módszerre ihlették a tolvajokat. A lasszózás kettő – vagy több –  tolvaj csoportos akciója. Egy tolvaj kint vár, míg a bent lévő társa(i) egy áruval (elsősorban szerszámgépekkel) teli bevásárlókocsit tol a kertészeti részhez. A bent levő tolvaj az árut egy kötélhez köti, és a kötelet áthajítja a másik oldalon várakozó tolvajnak, aki egyszerűen áthúzza azt és kereket old vele.VÉDEKEZÉS: CCTV (kamera) rendszer használata, amelynek képét egy biztonsági diszpécser figyeli. 

 

- TV trükk. Ami szinte mindig beválik. Két tolvaj szükségeltetik a trükkhöz. Az első tolvaj némi olcsóbb árut (kevés élelmet) és egy olcsóbb műszaki cikket (pl. USB kábel) rak a kosarába és a pénztárnál fizet érte. Addig a második tolvaj egy tévével (vagy más nagyértékű áruval) közelíti meg az üzlet kijáratát. A két tolvaj találkozik az ajtónál, és egyszerre haladnak át az áruvédelmi kapun. Természetesen a TV riasztást ad. Amikor az eladó vagy az őr a helyszínre ér, hogy mutassák meg a fizetési nyugtát, az első tolvaj állítja, hogy a nála lévő, a kosárban lévő olcsóbb műszaki cikk indította el a riasztást, és a figyelmet elterelendő bemutatja a nyugtáját. A tévét cipelő második tolvaj addig kisétál a boltból, és odakint megvárja társát. Gyorsan elmenekülnek. Az átverés állítólag a 32 "-es LCD-tévékkel működik a legjobban. VÉDEKEZÉS: Az árut NEM ENGEDJÜK KI a nyugta megmutatásáig.

 

BEPALIZÓS LOPÁS 

- Véletlen volt – a balkezes módszer. Ez a lopási módszer is olyan egyszerű mint az ék. A "véletlen volt" lopás során a tolvaj rendesen a pénztárhoz áll azokkal az árukkal együtt, amelyeket ellopni szándékozik, DE ezek közül csak az egyikért fizet, miközben teljes egészében megtartja azt, amit lopni szándékozik, mert látszólagos fizetési szándéka miatt elkerüli a gyanút. Abban a valószínűtlen esetben, ha elkapják, a tolvaj egyszerűen véletlennek mondja majd a lopási kísérletet. Ezt a módszert "balkezes" -nek is nevezik, ami utalás arra, hogy az ellopott tárgyat bal kézben tartják, miközben a fizetés jobbal történik. VÉDEKEZÉS: A pénztáros figyelme, CCTV (kamera) rendszer használata, amelynek képét egy biztonsági diszpécser figyeli. 

 

- Figyelemelterelés Sok tolvaj úgy dolgozik, hogy lopás közben eltereli az eladó/biztonsági személyzet figyelmét. Ahogy előző részben írtam már: A tolvajok régi trükkje a kisboltokban a figyelem-eltereléses lopás. Többnyire csoportosan követik el, de igazán jó tolvaj képes erre egyedül is. Lényege hogy csoport esetén szétválnak, egyikük valamilyen kérdéssel feltartja az eladót, míg a társa(i) elemel(nek) valamit, egy fő esetén pedig eléri hogy valamilyen kéréssel hátat fordíts neki, vagy belezavarodj valamibe.Utóbbira tipikus eset, amikor kipakoltat a pultra több terméket, vagy szól hogy szerinte nem megfelelő egy termék – lényeg az hogy a Te figyelmedet megzavarja. VÉDEKEZÉS: Soha ne fordíts hátat a boltba betérőknek, és mindig legyen gyanús ha többen lépnek a boltba Ha több árut raksz a vevő elé – amit inkább ne tegyél - , folyamatosan számold, figyeld azokat, mert a tenyérbe rejtős, vagy potyogtatós módszerrel könnyen meglophatnak. 

- Hamis riasztási átverés Igazán ügyes módszer. A tolvaj magához vesz egy olyan árut, amin áruvédelmi címke található, majd beteszi valaki más táskájába, és várja, amíg az illető kisétál az áruvédelmi kapun. Amint megszólal a riasztó, a tolvaj – kihasználva a cirkuszt – gyakorlatilag bármivel kisétálhat, anélkül hogy megállítanák. VÉDEKEZÉS: Senkit ne engedj ki addig, amíg a helyzet nem tisztázódik.

- Bemondom hány darab. Működik ez a trükk is. Sok áruházban a pénztárnál, amikor nagyobb tételben vásárol valaki árut, egyszerűen csak bemondja mennyi, hány darab van nála. A baj az, hogy ilyenkor sok esetben szándékosan kevesebbet mondanak.VÉDEKEZÉS: Számold meg!

- Nyúlugrasztás. Sok tolvajbanda által használt klasszikus módszer. Kisebb boltok az áldozatok. A banda egy tagja látványosan ellop valamit (csekély értékben) a boltból majd kiszalad. Az eladó utána ered, és amíg szaladgál, a banda egy másik – vagy több – tagja kipakolja a boltot.VÉDEKEZÉS: Ne szaladj a tolvaj után ha egyedül vagy! Használj CCTV (kamera) rendszert, ez már elég riasztó a tolvajok számára önmagában is.

 

 

 

RUHABOLTOS MÓDSZEREK

 

- Próbafülke. Általában ez a lopási mód a nagy ruházati boltoknál tapasztalható. A tolvaj egy nagy táskával lép az üzletbe, majd nagy mennyiségű árut választ ki magának, és egy próbafülkébe viszi azokat. Amint bent van, a tolvaj elrejti az árut a táskába, és az áruvédelmet is kiszedheti belőle (lásd lentebb S3 Kulcs és Leválasztó Horog). Ez a technika nagyon hatékony annak a ténynek köszönhetően, hogy az áruházak többsége nem felügyeli az öltözőt (nem ellenőrzik az öltöző használata előtt bevitt és utána kihozott ruhák mennyiségét). VÉDEKEZÉS: Ne hagyd szokássá válni, hogy a vevő bent hagyhatja a neki nem tetsző ruhákat. Számold át a bevitt és kihozott ruhákat!

 

- Nyúlcipőzés. A szó szerinti surranó. Ez a módszer is nagyobb áruházakra jellemző. A tolvaj miután kiválasztja az ellopni kívánt cipőt, megkéri az áruházi eladót, hogy hozza ki számára a megfelelő méretet a hátsó raktárból. Miután kihozta, a tolvaj felpróbálja a cipőt, és úgy tesz, mintha nem lenne megfelelő méretű, vagy a cipő lenne kényelmetlen. Új méretet kér, egy méret-összehasonlítást. Miután az áruház munkatársát visszaküldte a raktárba, hogy megszerezze az új méretet, a tolvaj egyszerűen kisétál az új cipővel, a dobozban hagyva a régit. Az üzlet munkatársai (pénztáros) feltételezik, hogy biztosan meggondolta magát. Ha mégis meglátják az új cipőt, a tolvaj elmagyarázza, hogy a cipő azért van rajta hogy kipróbálja, járjon egyet benne. VÉDEKEZÉS: Ne járkáljon csak úgy ki-be senki, mindig ellenőrizd mi van rajta! Használj CCTV (kamera) rendszert az ellenőrzéshez.

 

 

- Nyúlcipőzés 2. Ez a lopási mód olyan üzletekre jellemző, amelyek lehetővé teszik az ügyfelek számára, hogy szabadon hozzáférjenek közvetlenül a cipősdobozokhoz (az ügyfélnek nem kell megkérnie egy eladót a cipő kihozatalára). A tolvaj egy pár régi cipővel lép be, és a dobozban lévő új cipőt kicseréli azokkal. Az új cipőkön lévő biztonsági riasztó címkéket kiszedi/kivágja. A tolvaj immáron az új cipőt viselve megy ki, miközben a régi cipőket benthagyja.VÉDEKEZÉS: Ne járkáljon csak úgy ki-be senki, mindig ellenőrizd mi van rajta! Használj CCTV (kamera) rendszert az ellenőrzéshez.

 

 

- Nyúlcipőzés 3. Ez a lopási mód szintén az olyan üzletekre jellemző, amelyek lehetővé teszik az ügyfelek számára, hogy szabadon hozzáférjenek közvetlenül a cipősdobozokhoz (az ügyfélnek nem kell megkérnie egy eladót a cipő kihozatalára). A tolvaj bemegy a cipőboltba, és egy drága cipőt kinéz magának. Fel is veszi magára ezeket a drága cipőket. Régi cipőjével a kezében, a tolvaj megkeresi egy hasonló méretű, de olcsóbb cipő dobozát, és abba belerakja a régi cipőjét. Fizetéskor a pénztáros belenéz a cipősdobozba, és megkérdezi: " Rajtad van az új cipő?" A tolvaj erre azt feleli: "Igen, rajtam van." A pénztáros beolvassa a dobozon lévő vonalkódot, a tolvaj pedig a drága cipővel sétál ki, amiért egy olcsóbb árat fizetett. VÉDEKEZÉS: Ahogy eddig: Ne járkáljon csak úgy ki-be senki, mindig ellenőrizd mi van rajta! Használj CCTV (kamera) rendszert az ellenőrzéshez.

 

 

- Rétegesen öltözz. Ahogy télen kell. A tolvaj a ruhabolt egy vakfolt-sarkában egyszerűen felveszi az új ruhákat magára (kiszedi az esetleges áruvédelmet), és amikor végzett, visszaveszi rájuk a régi ruháját. Fizetés nélkül kislisszol a boltból VÉDEKEZÉS: Használj CCTV (kamera) rendszert az ellenőrzéshez.

 

 

 

VONALKÓD VARÁZSLATOK

 

- Vonalkód-hamisítás Főleg műszaki cikkek megszerzésére használják. A vonalkód-hamisítás során a tolvaj „előre gyártott” (nyomtatott) vonalkódokat hoz magával, amikor az üzletbe lép. Ezután a hamis vonalkódokat felragasztja a nagyobb értékű árucikkekre. Ez lehetővé teszi a tolvaj számára a normál vásárlási folyamatot, a pénztárnál történő kifizetést, az esetleges biztonsági címkék inaktiválását (pénztárnál történő, rendes semlegesítését) gyanúba keveredés nélkül. Gyakori, hogy a tolvaj összedolgozik a pénztárossal annak biztosítására, hogy a hamis árakat ne vegyék észre, sokszor egész bandák működnek közre. Sok esetben van egy vonalkód felragasztó, és egy az adott terméket megvásárló csoport. VÉDEKEZÉS: Igen nehéz. Azt kell észrevenni, amikor a tolvaj felragasztja az új, hamis vonalkódot. Használj CCTV (kamera) rendszert az ellenőrzéshez. 

- Vonalkód cserélés. Az előző módszer szelídebb formája. A tolvaj az üzleten belül kicseréli a vonalkódot egy hasonló, de olcsóbb termék vonalkódjára. A kasszánál fizet, és az olcsón vásárolt áruval lelép.  VÉDEKEZÉS: A megoldás a drága termékek folyamatos figyelése, és speciális megjelölése pl. színes festékmintával: a pénztáros erről tudni fogja, hogy ez drágább termék. 

 

  

VISSZATÉRÍTÉSES CSALÁS 

 

- Lopott áru visszatérítése A visszatérítéses csalás napjaink slágere – lényege hogy különféle trükkökkel megpróbálják egy termék árát visszakérni. Nézzük az első példát. A tolvaj ellop egy tárgyat az eladótérből, és a pénztárnál nyugta nélkül próbálja a termék árát visszakérni, azaz pénzt kapni érte. Ez a módszer nagyon hatékony, különösen akkor, ha egy tapasztalatlan pénztárosnál reklamál. Általában a tolvaj panaszkodni kezd a pénztárosnál, hogy képtelen használni az árut, és hogy elveszítette a nyugtáját. Sok esetben azzal fenyegeti meg a pénztárost, hogy beszélni akar a főnökével. A konfrontáció elkerülése érdekében a pénztáros odaadja (kifizeti) a tolvajnak az áru értékét. VÉDEKEZÉS: az üzletvezető személyes megjelenése, CCTV(kamera) rendszeren visszanézni, hogy az adott termék a vevőnél volt e akkor is, amikor a boltba lépett. 

 

- A kuponos visszatérítéses csalás Az egyik leggyakoribb csalási forma Nyugat-Európában és az USA tagállamaiban, nálunk most lesz szezonja. A kuponos visszatérítéses csalás olyan árucikkek visszáruzása, amelyekért részben kuponokkal fizettek. Egyes üzletek visszatérítik az áru teljes árát, beleértve a kuponokkal diszkontált összeget is. Az ebben a csalásban részt vevő tolvajok gyakran több üzletben is vásárolnak, és családtagok viszik vissza az árut, így nem merül fel gyanú. VÉDEKEZÉS: nem térítünk diszkontált összeget.

 

 

- A kukázós visszatérítési csalás. A legelső módszer továbbfejlesztése. A tolvajok az üzletek parkolójában vagy a kukákban keresnek olyan eldobott nyugtákat, amelyeken magas összegű tételek találhatóak. Ezután a tolvaj bemegy az üzletbe, megkeresi a nyugtán szereplő árukat, és a pénztárnál visszaigényli a termék(ek) árát. VÉDEKEZÉS: CCTV(kamera) rendszeren visszanézni, hogy az adott termék a vevőnél volt e akkor is, amikor a boltba lépett.

 

 

 

TECHNIKAI ESZKÖZÖK ALKALMAZÁSA

 

- S3 Kulcs és a Leválasztó Horog Egyes áruházak – főleg a műszaki cikkeket forgalmazó nagyobb üzletek, de az értékesebb ruházati termékeket forgalmazó boltok is – ún. safer-eket használnak a lopások megakadályozására. A safer egy műanyag tokba épített riasztó eszköz, igen sok fajtája van ( ruhákra erősen illesztett műanyag korong vagy banán alakú kis tárgy, műszaki áruházakban az értékes, apró cikkeket rejtő műanyag doboz, vagy az ún. pók – egy korong amelyből zsinórok nyúlnak ki, és a pók lábaihoz hasonlóan körbefogják a terméket, de említhető az értékesebb italos palackok nyakára erősített kupak stb.)  A safer erősen van megépítve, fizikai eltávolítása esetén (szabotázs) jelezhet, vagy kárt tehet a termékben. A probléma ott van, hogy a saferek normál, pénztárbeli leszedéséhez (deaktiválás) használt eszközök könnyen hamisíthatók és beszerezhetőek, így a tolvaj maga is képes leválasztani a safert a termékről az üzlet eladóterében. Két főbb típusa ezeknek a hamis safer-deaktiválóknak a leválasztó horog és az S3 kulcs. A Leválasztó Horog egy kisméretű (10 cm-nél is rövidebb), vékony, sarló alakú szerszám, általában rozsdamentes acélból vagy alumíniumból. Tenyérbe kiválóan berejthető. A főleg ruhákra erősített banán és korong alakú safer-ek szedhetőek le vele. A tolvaj rejtett helyen – pl. próbafülkében, vakfoltban – gyorsan, minden erőfeszítés nélkül, a saferen lévő kis nyílásba dugva a leválasztó horgot, leszedi a safert a termékről. A terméket ezután magához veszi (táskába, ruházatba teszi), a leszedett safert pedig ott helyben eldugja valamilyen nem látható helyre (pl. próbafülke szék aljára ragszalaggal felerősíti, vakfolt esetén bedugja a többi termék közé). Majd a lopott termékkel kisétál a boltból – nem fog már bejelezni. Az S3 Kulcs egy mágneses eszköz, a bonyolultabb safer eszközök illegális leválasztásához használják, például az említett „pók", "safer doboz", "palck-kupak" esetén. Szintén kisméretű eszközök, bár a használatuk már nem olyan feltűnés-mentes mint a horogé. A tolvaj itt is hasonlóan dolgozik: rejtett helyen – pl. próbafülkében, vakfoltban – gyorsan, minden erőfeszítés nélkül, a saferen lévő illesztő-részhez helyezve az S3 kulcsot, lepattintja a safert a termékről.A terméket ezután magához veszi (táskába, ruházatba teszi), a leszedett safert pedig ott helyben eldugja valamilyen nem látható helyre (pl. próbafülke szék aljára ragszalaggal felerősíti, vakfolt esetén bedugja a többi termék közé). Majd a lopott termékkel kisétál a boltból – nem fog már bejelezni. VÉDEKEZÉS: Próbafülke átvizsgálása minden olyan vásárlás után, amikor több terméket vitt be a „vevő”. Vakfoltokban, a bolt hátsó részében CCTV (kamera) rendszer használata, amelynek képét egy biztonsági diszpécser figyeli. 

- Szoftver-azonosító (régebben: CD-key) szerzése Ez már kihalófélben lévő módszer, mivel a legtöbb szoftver már a netről letölthető fizetés ellenében, de még mindig akadnak szépszerével olyan boltok, amelyek árusítanak CD/DVD lemezes szoftvert – főleg a játékkonzolokhoz. Első lépésben a tolvaj rendesen megvásárol egy szoftvert az üzletből, kilép, majd felnyitja a szoftver dobozát, és feljegyzi az azonosító sorozatszámot (CD-key) amely a megvásárolt szoftver használatához (regisztrációhoz) szükséges. Általában néhány óra múlva ugyanaz a személy visszatér az üzletbe, és panaszt tesz az eladónak, hogy a telepítőlemez hibás. Sok áruház házirendje lehetővé teszi ugyanazon szoftverek cseréjét a már megnyitott csomagolású számítógépes szoftverek esetében, így ugyanabból a szoftverből egy másik példányt kap. A tolvajnak most már két azonosítója is van, pedig csak egyet fizetett. Egy haladóbb változata is létezik ennek a lopásnak – az ún. nikkelezés - amikor a tolvaj a telepítő CD / DVD felső rétegét valóban megrongálja, valóban hibássá téve azt. VÉDEKEZÉS: az első regisztráció törlése.

 

 

- Ajándékkártya klónozása Ugye szép dolog megajándékozni valakit? Ebben a csalásban egy normál bolti ajándékkártyát lopnak el, amelyik még nincs élesítve. Ezután a tolvaj „házilag” klónozza az ajándékkártya hátoldalán található mágnescsíkot, azaz másolatot készít róla. Az eredeti ajándékutalványt ezután a tolvaj visszaviszi az üzletbe. A másolt ajándékkártya akkor aktiválódik, amikor egy jóhiszemű vevő megvásárolja (élesíti) az eredeti példányt az üzletben, és a törvényesen vásárolt ajándékkártyára írt összeg hozzáférhető az összes klónozott ajándékkártyán is. VÉDEKEZÉS: ne helyezzük ki a kártyákat könnyen hozzáférhető helyen, lehetőleg a pénztárban legyenek ahol CCTV (kamera) rendszer felügyeli azokat, amelynek képét egy biztonsági diszpécser figyeli

 

 

ÖNKISZOLGÁLÓ, TOLVAJOKNAK

 

- Önkiszolgáló kasszázás. Az önkiszolgáló kasszát nyugodtan lehetne önkiszolgáló kaszának is hívni, mert olyan kaszálást lehet velük csinálni.  Egyes üzletekben a vásárlóknak lehetőségük van önkiszolgáló kasszákat igénybe venni. Ezek használata során az ügyfelek gyorsabban, kényelmesebben tudnak fizetni, mivel nem a pénztárnál kell sorba állniuk, hanem saját maguk intézik a fizetést. A vásárló maga olvassa be az árucikk vonalkódját, majd egy mérlegre helyezi azokat. Az összes termék beolvasása után fizethet – ha akar.

 

 Az önkasszázós tolvajok módszerei bámulatosak. A legfőbb trükkök:

 

 

1.Szándékosan apró árucikkeket helyeznek a kosarukba még az üzletben, és az önkiszolgáló kasszánál gyorsan táskájukba ejtik (potyogtatják) azokat anélkül, hogy fizetnének érte.

 

 

2. Imitált mozdulattal úgy tesz, mintha beolvasná az árut, és a mérlegre helyezné azokat, de kabátujjba, zsebbe, táskába csúsztatja őket.

 

 

3. Több, vékonyabb terméket (pl. táblás csokoládé, felvágott) egymásra rak és csak az alsót olvassa be, és mialatt a mérlegre teszi, becsúsztatja a többit a ruházatába (főleg kabátujjba). Csak a beolvasott, korábban alul lévő terméket teszi a mérlegre

 

 

4. A lédig (kimérhető) áruval rendelkező élelmiszerboltban a tolvajok más árut, pl. egy csomag drága hústerméket helyezhetnek az olcsóbb áruval együtt/helyett a súlyérzékeny szkennerre/mérlegre, beírhatják a vásárlási kódját (UPC)-t az olcsóbb árunak, és megszerzik a drágább árut az olcsóbb áráért. (Nevezetes akció volt, amikor Belgiumban egy fiatal fiú egy játékkonzolt lopott ezzel a módszerrel, egy nagy papírzacskóba téve azt – majd beütötte a banán UPC kódját. Pár ezer forintért kivitte a majd félmilliós értékű konzolt)

 

 

5. Sok tolvaj – szándékosan – kissé zavartan viselkedik, amikor ezeket a gépeket használja, Úgy viselkedik, mintha megpróbálná beolvasni azt az árut, amelyet el akar lopni, hogy későbbi lebukása után, szembesülve a lopással azt állíthassa, hogy tévedésből, a gép használatának rossz ismeretéből tette el azt.

 

 

6. Kiadás a kasszasoron túlra. A tolvaj – főleg amikor zsúfolt a bolt – társának kiadja a nála lévő értékesebb árukat. Általában úgy tesznek mintha csak beszélgetnének. Jellegzetes hogy a társa ilyenkor rákönyököl a kasszasort elválasztó korlátra.

 

 

7. A kassza-ellenőr figyelmének elterelése. Egy álproblémára hivatkozva a tolvaj megkéri a kassza-ellenőrt, hogy segítsen neki. Ezalatt társa azt tesz amit akar. VÉDEKEZÉS: ne használj önkiszolgáló kasszát, mert a profi tolvajok előbbre járnak, mint ez a még nagyon kiforratlan technológia. A kevés számú kassza-ellenőr figyelme elterelhető, talán a CCTV (kamera) rendszer felügyelete ér valamit.

 

 

A RÉGI MÓDI

 

- Kivágás.Ez a bolti lopásnak egy nagyon egyszerű formája, amelyet régóta használnak. A tolvaj felkap egy apróbb, értékes árut, gyorsan berejti a zsebébe/ruházatába. Ezután egy rejtett helyen (nyilvános WC, próbafülke, vakfolt) kivágja a csomagolást és kiveszi belőle a terméket. Miután végzett, a tolvaj egyszerűen kisétál a termékkel a zsebében, nem kell az áruvédelmi kaputól tartania.  A tolvaj nagyon pontosan tud bevágni réseket az áru burkolatán. Műanyag késsel dolgozik leggyakrabban, de bármilyen vékony, erős tárgy is megfelelő számára, ami kevés kárt okoz magában a termékben. Az árucikk dobozát/csomagolását elrejti valahol a boltban, értelemszerűen csak a terméket viszi ki. VÉDEKEZÉS: CCTV (kamera) rendszer használata, amelynek képét egy biztonsági diszpécser figyeli.

 

 

 

 

- Bejáraton távozás. A korábbi bejegyzésben említett kosárkitolós bandák kedvence. Ehhez a módszerhez egy olyan ki/bejárat szükséges, amely egy előtérbe nyíló módon, de két külön ajtóval rendelkezik: az egyik ajtó a bejárat (amelyet általában nem felügyelnek, mivel egy mozgásérzékelő csak kívülről engedi kinyitni), a másik ajtó pedig a kijárat. Teljesen hamis biztonságérzetet kelt: a bejárat csak kívülről nyílik. Pofon egyszerű kijátszani. Legalább két elkövető kell hozzá. Az egyik tolvaj belép az üzletbe, bepakolja az ellopni kívánt árukat egy kosárba az üzlet eladóterében, amíg társa kint várakozik. Amikor „elkészül” a pakolással, a bejárati ajtóhoz megy és vár. A másik tolvaj, aki kint van, ekkor a bejárati ajtó elé lép (ezzel a mozdulatával kinyitva bejárati ajtót) így az áruval megpakolt tolvaj már egyszerűen ki tud menni a bejáraton. VÉDEKEZÉS:az előteret/bejáratot is figyelő CCTV (kamera) rendszer használata, amelynek képét egy biztonsági diszpécser figyeli.

 

- Vészkijáraton távozás. Menekülj a menekülő ajtón. A fenti módszerhez hasonló, de a tolvaj egyedül is „dolgozhat” – a megpakolt kosárral kilép a vészkijáraton. A vészkijárat sok helyen belülről nyitható egy fogantyúval. Bár ezek az ajtók ilyenkor beriasztanak, de mire a személyzet reagál, a tolvaj már régen eltűnt. VÉDEKEZÉS:Mágnes-záras, csak vészhelyzet esetén kioldó vészkijárat használata(sajnos egyes EU előírások a fogantyús vészkijáratok beépítését teszik kötelezővé) valaminta vészkijáratot is figyelő CCTV (kamera) rendszer használata, amelynek képét egy biztonsági diszpécser figyeli.

 

- Áramkimaradás Tipikus helyzet az alkalmi tolvajok születésére. Áramszünet esetén, amikor a világítás nagy része lekapcsol, a tolvaj gyorsan megragadja a lehető legtöbb árut, és az áramellátás helyreállítása előtt szép csendben elhagyja az üzletet. VÉDEKEZÉS:az élőerős őrzés/ eladók megfelelő vészhelyzeti oktatása. A kijáratoknál ilyenkor fokozott figyelés szükséges, hogy valaki ne lógjon meg ki nem fizetett áruval.

 

- Zabálós.Mennyi finomság várja az embert egy élelmiszer boltban! Valóságos terülj-terülj asztalkám az éhes gyomor számára. A tolvaj ilyenkor egyszerűen felveszi az ételt/italt a boltban, kinyitja a csomagolást, és bent járkálva megeszi/issza azt. Sokszor állítja ha kérdik: a kasszánál majd kifizetem.VÉDEKEZÉS: Éberség az eladók részéről, CCTV (kamera) rendszer használata, amelynek képét egy biztonsági diszpécser figyeli.

 

- Kisétálós (Walk out) technika.  Némi mozgás valóban hasznos, olykor anyagi értelemben is. A kisétáltatás az a lopási mód, amikor az üzletben a tolvaj fel-alá mászkálva összegyűjti a kívánt termék(ek)et, majd egyszerűen kisétál az üzletből, az összegyűjtött áruval a kezében. Ez a látszólag kivitelezhetetlennek tűnő ötlet nagyon is hatékony, ha a tolvaj megjelenése és hozzáállása nem kelt gyanút. Ez a taktika általában ruházati cikkek lopására jellemző, és a nagyobb területű áruházakban történik.VÉDEKEZÉS: Éberség az eladók részéről, CCTV (kamera) rendszer használata, amelynek képét egy biztonsági diszpécser figyeli.

 

 

- Kisétálós (Walk out) technika – áruvédelemmel ellátott terméknél. Az előző módszer továbbfejlesztése – ezúttal áruvédelem kikerülésével. A tolvaj feltűnést kerülve, lezser mozdulattal odalép a kívánt áruhoz, elveszi, majd az ajtókhoz sétál, szintén nem feltűnő módon. Miután az áruvédelmi kapukhoz ért, egyszerűen felemeli a kezében lévő terméket az érzékelő kapuk fölé, és így távozik. VÉDEKEZÉS:Kijárat őrzése,éberség az eladók részéről, CCTV (kamera) rendszer használata, amelynek képét egy biztonsági diszpécser figyeli.

 

- Fogd meg és fuss. A legegyszerűbb módszer mind közül, örök sláger. A tolvaj az üzletbe lép, megkeresi az árut, amit el akar lopni. Amint a tolvaj megtalálja az árut, felragadja azt, és villámgyorsan a bolt kijárata felé szalad, gyorsan kijutva az üzletből. Jellemzően a tolvaj rövid ideig tartózkodik az üzletben, és a kijárat közelében válogat. Kevésbé fordul elő, de akár egy tolvajcsoport is képes megcsinálni ezt a lopást. Amire a tolvaj ilyenkor épít, az a saját gyorsasága, és az üzlet személyzetének kései reagálása. VÉDEKEZÉS: Kijárat őrzése, éberség az eladók részéről, CCTV (kamera) rendszer használata, amelynek képét egy biztonsági diszpécser figyeli – a kiszaladós tolvaj ugyanis mindig visszaeső, fel lehet ismerni.

 

 

 

Ebben a cikkemben csupán a tolvajlási módszerek legismertebb módjait írtam körül, a valóságban a módszerek száma jóval magasabb. De jó támpont lehet ahhoz, hogy képes legyél időben felismerni a tolvajt, és védekezni tudj ellene.

 

Köszönetnyilvánítás:

  

ASU (Arisona State University)   USA 

U.S. Department of Justice   USA

 

GRAFFITI   J

 

A bejegyzés trackback címe:

https://vagyonornagy001.blog.hu/api/trackback/id/tr5017839929

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása
Mobil